Evlilik Kredisi


Evlilik Kredisi –  Bankalar kişilere kredi çeşitleri yaratırken, öncelikle insan ihtiyaçlarını göz önünde tutar. Yani insanların hangi alanda nakit ihtiyaçları varsa, bankalar da kredileri bu doğrultuda üretir. Örneğin; insanların ev alma konusunda aşırı istekli oluşları konut kredilerini, araç alma konusundaki ihtiyaçları da taşıt kredilerini doğurmuştur. İnsanlar için her dönemde bir nakit ihtiyacı gerektiren durumlardan birisi de evlilik olmaktadır. Evlilik, her anlamda ciddi bir nakit gerektiren iş olması sebebiyle, bankalar da günümüzde insanlara evlilik kredisi adı altında bir kredi imkanı sunmuştur.

 

Günümüzde şuan için belli başlı bankalar kişilere evlilik kredilerini vermektedir. Ancak diğer kredi türlerinden farklı olarak evlilik kredilerinde bazı kriterler bulunmaktadır. Öncelikle evlilik kredisi alabilmek için belli bir yaş sınırı vardır. 25 yaş üstü kişiler bu kredi türünden yararlanamamaktadır. Ancak evlenmek isteyen kişilerde üniversite öğrenimi devam eden bir kişi varsa, bu yaş sınırı daha da uzatılabilmektedir.

 

Evlilik kredisi konusunda bir diğer önemli kriter ise adli sicil kaydıdır. Sicil kaydı temiz olmayan kişilere şuan için hiçbir şekilde evlilik kredisi verilmemektedir. Bu noktada kişilerin herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması ya da sicilinde ağır bir suç işlememiş olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişiler için, bankalar aylık gelir tespiti yapmaktadır. Kişilerin aylık gelir durumları hesap edilir ve krediye gerçekten ihtiyacı olup olmadığına bakılır. Üzerinde herhangi bir taşınmaz bulunan kişilerin ise bu kredi türünden yararlanmaları zordur.

 

Evlilik kredisinin büyük bölümü günümüzde devlet destekli olarak verilmektedir. Bu bakımdan evlilik kredisini Halk Bank, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası gibi bankalardan alabilmek mümkündür. Devlet bu üç banka üzerinden evlilik aşamalarında maddi sıkıntı çeken kişilerin ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış ve kredi imkanı yaratmıştır.

 

Your reaction?
Cute
0
Cute
Fail
0
Fail
Geeky
1
Geeky
Lol
0
Lol
Love
0
Love
Omg
0
Omg
Win
0
Win
Wtf
1
Wtf

Comments 1

  1. kobiler konut kredisi sifir faiz yuksek faiz binlerce lira borc odemek icin girilen sira borsa serbest piyasa evlilik kredisi kar marji

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in