İpotekli İhtiyaç Kredisi


İpotekli İhtiyaç Kredisi – İhtiyaç kredileri bankalardan başvurma şekline göre farklı gruplara ayrılmaktadır. İpotekli ihtiyaç kredisi, kefilli ihtiyaç kredisi ya da normal gelir belgesiyle yapılan ihtiyaç kredisi gibi farklı şekiller bulunmaktadır. Bu başvuru farklılıkları esasen, gelir durumuyla alakalıdır. Yani bankaya gelir durumunu beyan etmeyen ya da edemeyen kişilerden banka bazı teminatlar ister. Bu teminatlar da kefil ya da ipotek olmaktadır. Kefil ya da ipotekli krediler bankalar için avantajlı olan ancak kişiler için dezavantajları çok olan bir kredi şeklidir.

 

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurularında banka sizlerden herhangi bir mülkünüzü ipotek etmenizi ister. Araç, ev ya da arsa tarzı bir malı bankaya ipotek ettirdikten sonra, gelir durumunuzu belgelemeseniz bile kredi başvurunuz alınacaktır. Elbette kişilerin bu noktada dikkatli davranması ve konuyu geniş çaplı olarak düşünmesi gerekir. Kişilerin bu noktada krediye gerçekten ihtiyacı olup olmadığını ve geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağını belirlemesi gerekir. Zira geri ödeme konusunda yaşanacak bir sıkıntıda banka ipotek ettiğiniz mala el koyar. Bu da ipotekli ihtiyaç kredisinin en olumsuz yanıdır. Bankalar da bu kredi şeklinde pek de iyimser bir tablo çizmezler. Öncelikle bilmek gerekir ki, bankalar her daim ipotekli kredileri vermekten yanadır. Çünkü, her şekilde krediyi güvence altına almış olurlar. Geri ödemede yaşanan sıkıntılarda bu parayı zaten ipotek gösterilen maldan temin ederler.

 

Bankaların ipotekli kredi verme konusundaki isteğini, kredilerin miktarından anlayabiliriz. Çünkü, ipotekli bir kredi başvurusu yaptıysanız, normalde almanız gerekenden çok daha yüksek limitlerde kredi verilmektedir. Çünkü, kredi miktarı ne kadar yüksek olursa, bankanın ipotek maldan alacağı kazanç da yükselecektir. Bu bakımdan kredi başvurusu yaparken kişilerin ipotekli kredisi başvurusunu son alternatif olarak düşünmesi gerekir.

 

Your reaction?
Cute
1
Cute
Fail
0
Fail
Geeky
1
Geeky
Lol
1
Lol
Love
0
Love
Omg
0
Omg
Win
0
Win
Wtf
0
Wtf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in