Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?


Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

 

Kullanılan bir mevcut kredinin daha avantajlı bir diğer kredi kullandırılarak kapatılması durumuna refinansman adı verilmektedir. Yeni kullandırılan kredi genellikle daha düşük bir faiz oranına sahip olmaktadır. Böylelikle tüketici kişi daha düşük bir faiz oranıyla kullandığı kredisi ile hem mevcut durumdaki kredi borcunu kapatmış olur hem de faiz ödemelerini düşünmüş olur. Refinansman işlemi aynı bankada veya diğer bir banka ile yapılabilmektedir.

 

Sürekli değişim gösteren piyasalar ve bankaların bazı zamanlarda sunmuş oldukları avantajlı kredi fırsatlarıyla, kredilerini hala ödemekte olan kişiler tekrar bir kredi yapılandırmasına gidebilmektedirler. Yeni faiz oranlarıyla çok daha uygun seçeneklerdeki vadelerle düzenlenebilen refinansmanın bazı avantajları ve yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

 

Refinansmanın Avantajları Nelerdir?

Refinansman ile faiz ödemeleri düşürülebilir. Güncel faiz oranları eğer kredi kullanılan dönemdeki faiz oranlarında düşük ise, vade sabit kalıyor olsa da, refinansman aylık ödemeleri düşürür ve daha önceki döneme göre de her ay kazanç sağlamaktadır.

 

Refinansman ile kredi vadesi değiştirilebilir. Bu sistem ile kredi vadesi uzatılabilir ve aylık ödemeler çok daha uzun vadelere yayılabilir. Vadenin arttırılması durumunda, faiz aynı kalıyor olsa bile, aylık ödemelerin düşmesi sağlanacaktır.

 

Refinansman ile kredi faiz tür ve koşulları iyileştirilebilir. Örnek verirsek değişken faizi bulunan bir kredi kullanılmışsa sabit faize geçilebilir, aylık ödemeler de böylelikle sabitlenebilir.

 

Refinansman İşlemine Ne Zaman Başlamak Daha Avantajlıdır?

Refinansman yapmak her durumda avantaj sağlamayabilir. Refinansman yapılmasından önce dikkate alınması gereken bazı noktalar arasında; kalan anapara miktarı, mevcut faiz oranları, mevcut kredinin kalan vadesi, erken ödeme cezası (Mart 2007’den sonra kullanılan kredilerde yasa gereğince refinansman yapılması durumunda kalan ana paranın %2’lik bölümü erken ödeme cezası olarak alınmaktadır), refinansman masrafları (yeni açılan kredinin Ekspertiz ücreti, dosya açma bedeli, hukuk bedeli gibi masrafları bulunur.)

 

Refinansmanın Masrafları Nasıl Hesaplanmaktadır?

Refinansman işlemi mevcut kredinin kapatılabilmesini ve yeni kredi açılmasını gerektirdiğinden eski kredinin kapatılmasında erken ödeme cezası talep edilebilmektedir. Yeni kredi açılmasında ekspertiz ücreti, dosya masrafları gibi bazı masraflar yeniden alınabilmektedir. Refinansman işleminin yapılmasından önce bu tür masrafların da hesaba katılması gerekmektedir.

 

Your reaction?
Cute
0
Cute
Fail
0
Fail
Geeky
0
Geeky
Lol
0
Lol
Love
0
Love
Omg
0
Omg
Win
0
Win
Wtf
0
Wtf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in