Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim


Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim – Günümüzde bankalarla yoğun bir şekilde ilişki içinde bulunan kişiler için kredi notu son derece önemli bir unsur olmuştur. Zira birçok insan kredi başvurularında, kredi notunun düşük olması sebebiyle olumsuz yanıt alabilmektedir. Durum böyle olunca insanlar da kredi notunu artık daha da ciddiye almaya başlamış ve kredi notunu öğrenmek konusunda daha istekli olmuşlardır.

Bankalar aldığınız kredilerin geri ödemesi konusunda sizlere bir not verir. Bu not da kredi notu olarak adlandırılır. Ödemelerini düzenli olarak yapılan kişilerin kredi notu yüksek olurken, ödemeleri düzensiz olan kişilerin ise kredi notu düşük olacaktır. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen bir puandan oluşur. Kredi notumu nasıl öğrenirim diye soranlar için öncelikle, bu işlemin banka şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilebileceğini söylemek gerekir. Ancak hemen söylemek gerekir ki, bankalar bu işlem için belli bir ücret talep etmektedir. Bu ücret de her bankaya göre farklılık gösterir ve genellikle 5 ile 10 TL arasında bir ücret alınır. Esasen kredi notunu ne şekilde öğrenirseniz, öğrenin; belli bir ücret alınmaktadır. Ancak banka şubelerinden kredi notunu öğrenmek, diğer yollara göre daha pahalıdır.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks sistemi üzerinden de kredi notunu sorgulamak mümkündür. Findeks internet tabanında oluşturulan bir sistem olduğu için, daha pratik bir şekilde kredi notunu sorgulayabilirsiniz. Findeks sistemini kullanabilmek için ise öncelikle bu sistem üzerine kayıt olmanız gerekir. Sistem üzerine üye olduktan sonra kredi notunuzu kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bu işlemler için ise sizlerden genel olarak 3.5 ile 4 TL arasında bir ücret alınır. Findeks, şuan için kredi notunu sorgulamak için en mantıklı yol olarak görünmektedir.

Bazı mobil şebeke firmalarının da günümüzde kredi notunu öğrenmek konusunda hizmet verdiğini bilmekteyiz. Bu hizmetler için sizlerden belli bir ücret alınır ve SMS üzerinden sizlere kredi notunuz iletilir. Son zamanlarda insanlar arasında e-devlet üzerinden de kredi notunun öğrenilebileceği düşüncesi yayılmaktadır. Ancak söylemek gerekir ki, e-devlet üzerinde şuan için böyle bir hizmet bulunmamaktadır. Dolayısıyla e-devlet şifreniz ile kredi notunuzu hiçbir şekilde öğrenemezsiniz.

Your reaction?
Cute
1
Cute
Fail
1
Fail
Geeky
1
Geeky
Lol
0
Lol
Love
0
Love
Omg
0
Omg
Win
1
Win
Wtf
0
Wtf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

log in

reset password

Back to
log in