Borsa'da Basit Uzun Vadeli Yatırım Yapma Stratejileri Nelerdir?

Borsa'da Basit Uzun Vadeli Yatırım Yapma Stratejileri Nelerdir?

Borsa da uzun vadeli yatırım stratejisi nasıl yapılmalıdır? alıp unutmak nasıl olmalıdır işlem yaparken ve hisse seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 

Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Öncelikle uzun vadeli yatırımın ne olduğunu açıklayayım kısa vadeli yatırımlar 0-3 ay orta vadeli yatırımlar 6 ay- 2yıl uzun vadeli yatırımlar ise 2-5 ve 10 yıllık yatırımlardır. Yatırımcılar uzun vadeli yatırımı düşünüyorsa gözü kapalı olarak bir hisseyi alıp 5-10 yıl bakmamak olarak algılayabilir. Ama bu doğru bir oldu değildir. Neden mi hemen örneklerle göstermek istiyorum. 

Diyelim ki 2017'nin başında Boyp aldınız 20 TL'den şuan durumunu ne olurdu? "Zaten uzun vadeciyim kademeli olarak alırım" mı dersiniz? veya 2014 yılında aldınız hisse 10 TL'den 20 TL'ye çıktı? ne yaparsınız, bekliyeyimmi dersiniz yoksa kar realizasyonu mu yaparsınız?

 

Uzun vadeli yatırımda Türk yatırımcıları durumu hep farklı anlamaktadır. Hisse şuan nerede kimse bakamaz, herkes 5 yıl sonra bu kağıt çok değerlenecek diyor deyip balıklama atlamaktadır. Halbuki yabancı yatırımcılar hissenin temelinden tekniğine göre analiz edip 20-30 yıllık bir hisse alıyor. ama trend ne zaman bozulursa satar. 

-Zaten uzun vadeli yatırımcıyım bekliyeyim

demez.

Uzun Vadeli Yatırım Stratejileri Nelerdir?

1- Teknik analiz

Uzun vadeli yatırım yapmadan önce hisse senedinde mutlaka teknik analizine bakmanız gerekir. unutmayalım ki borsada beklentiler satın alınır gerçekler satılır... 

Hisse senedini almadan önce Aylık Log. Grafiği açın bir bakın nerede,

sonra Haftalık grafikte nerede olduğuna bakın yükselmeye başlamış mı yükseliş trendinde mi?

sonra günlüğe bakınız günlükte ki görünümüne bakın. 

Ondan sonra alım için en uygun yeri alın. Ama alırken mutlaka bir stop noktanızın olması gerekmektedir. Birde Türkiye'de yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan biri de düşerken alım yapılır, Ortalama düşürmek deniyor buna. Ama Yükselirken alım yerine kar satışı yapılır. Bunun tam tersini yapacaksınız.

Hiç teknik analiz bilmiyorum diyorsanız günlük grafikte Hareketli ortalama yerleştirin 2 tane hareketli ortalama olsun biri 7 günlük diğerini 21 günlük ikisinin yukarı kesişmesinde alım yapın, aşağıya kesişiminde satın. 

2- Temel analiz

Teknik olarak incelediniz. Uzun vadeli yatırım yapacaksınız. Yatırımı yapacağınız yada ortak olacağınız şirketin mali durumu gelecekteki hedefleri amaçları nelerdir? Finansal rapordan tutun stratejik plana kadar en ince ayrıntısına kadar okuyun. Aklınıza takılan soruları şirketin yatırım ilişkilerine mail olarak atın veya telefonla arayıp aklınıza takılan soruları çekinmeden sorun.