Borsa'da Risk Yönetimi ve Para Yönetimi Nasıl Planlanmalıdır?

Borsa'da Risk Yönetimi ve Para Yönetimi Nasıl Planlanmalıdır?
Borsa'da Risk Yönetimi ve Para Yönetimi Nasıl Planlanmalıdır?

Borsa'da risk yönetimi ve para yönetimi nasıl planlanmalıdır? Borsa İstanbulda bugün ki tarihi düşüş (%-5,18) malasef çok kişinin canını yaktı, Parasını bir hisseye bağlayanlar gün ortasında düşüş bitti yükseliş gelecek diye ortalama düşürmek amacıyla tekrardan mal aldılar. Ortalamayı düşürdüler düşürmesine fakat borsa öğleden sonra aynı oranda yine düşüş yaşadı. 

Bu düşüş büyük bir hayal kırıklığı yaşattı yatırımcılarda... Peki bu düşüşlerden min. yükselişlerden maximum kar nasıl sağlanır. Burada Teknik analizdende önemli olan bir husus olan risk yönetimi ve para yönetimi giriyor. 

Risk Yönetimi ve Para yönetimi nasıl olmalıdır?

Risk yönetimi denince para yönetimi hemen akla gelmelidir. Benim son aylarda çok kullandığım bir yöntem özellikle profesyonel yatırımcıların kullandığı bir yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu şekilde hisse %10-20 düşse dahi sizi çok zarar koymayacak bir yöntem. 

Profesyonel yatırımcılar ticaret (trade) yaparken paralarının hepsi ile tek bir hisse senedine veya parite olmuyor. Çünkü analiz ne kadar sağlam olursa olsun stop olma ihtimali yüksektir. 

Tüccarlar ana paralarının %10 ile %20 sini tek bir hisseye diğer kalan paraları ile de başka hisseler almaktadır. Hemen örneklerle size açıklayayım. Diyelim ki 100.000 TL'niz var. kafanıza yatan 5-10 hisse buldunuz. 10 hisse alacaksınız her bir hisseye 10.000 TL yatırın. Stop noktanız maksimum ana paranızın %2 kadar olsun. Yani 10.000 tl ile aldığınız hisse maksimum 2.000 tl zarar etti mi o hisseyi stop ettirin. Bu bir hisse de %20 lik bir stop noktası demek. 

Ben bugüne kadar %20 civarında bir stop koymadım %5-10 arası değişir stoplarım. Diyelim ki sizin stopunuz %20 10.000 TL'de edeceğiniz toplam zarar 2.000 TL'dir. Bu ana paranızın %2'si olduğunu unutmayın. Bu zarar sizi batırmaz.

10 hisseden 2-3 tanesi stop oldu diğerleri yolunda gitse kar oranınızı hesaplayın. az bir para olarka görülebilir ama toplandığında çok güzel bir kar aldığınızı göreceksiniz. 

 

Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi ortalama düşerme gibi bir işleme kesinlikle karşıyım. Ben ortalama yükseltmeye meyilliyim. Hisse düşerken değil yükselirken ek alım yaparım.